Miestas kaip kūnas – laiko slinktys Šnipiškių kūne
- Siuolaikinio sokio Asociacija
- prieš 3 dienas
- 2 min. skaitymo
Kūnas prisimena tai, ką miestas pamiršta – Tarptautinė šokio diena

Balandžio 29 d. Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“ kreipiasi į miestiečius ir miesto svečius bei atveria erdvę švęsti Tarptautinę šokio dieną gyvu, kūnišku būdu – per judesį, žaidimą ir netikėtas choreografijas, kurios gimsta ne scenoje, o miesto aikštėse, takuose ir kiemuose. Kviečiama patirti šokį, kuris ne rodomas, bet gyvenamas.
Šių metų šokio dienos minėjimas nukelia į Šnipiškes – vieną kontrastingiausių Vilniaus rajonų, kur medinė Šanchajaus dalis dar saugo kaimiškos dvasios likučius miesto centre, o naujakuriai, stikliniai dangoraižiai ir greitėjanti urbanizacija keičia ne tik miesto veidą, bet ir mūsų judėjimo trajektorijas.
„Nykstant medinei architektūrai, atsirandant naujiems stiklo ir betono sluoksniams, keičiasi ne tik tai, ką matome, bet ir tai, kaip judame. Judesys tampa reakcija į šiuos pokyčius – jis nebeina senais takais, bet ieško naujų trajektorijų per kiemus, perėjas, tarp plytelių įtrūkimų ir dangoraižių šešėlių. Apie mieste vykstančius pokyčius ir jų poveikį itin svarbu kalbėti ir su mažiausiais, kurie kiemuose praleidžia daug laiko. Kūrybiškas požiūris per šokį į mažają architektūrą ar kitus rajono kūnus gali paskatinti mažuosius šokėjus ir naujiems laisvalaikio praleidimo būdams“, – teigia Low Air šokio mokyklos projektų koordinatorė Greta Snitkutė.
„Šokis šiame kontekste tampa ne tik estetiniu veiksmu, bet ir tyrinėjimo įrankiu – galimybe iš naujo pažinti vietą, kuri keičiasi mūsų akyse. Kūnas prisimena tai, ką miestas pamiršta, ir kuria tai, ko dar nėra. Rajonui nuolat keičiantis, kinta ir mūsų santykis su juo. Kai miestas keičiasi, judesys nebegali likti toks pats – jis reaguoja, prieštarauja arba prisitaiko, transformuojasi kartu. Transformuojantis miestas formuoja ir kūną – judesys tampa atsaku į kintančią aplinką, judesys tampa tyrimu – būdu įkūnyti, įsijausti, įsiterpti”, – dalinasi urbanistinio šokio tirinėtoja ir choreografė Airida Gudaitė.
Miesto kaitos sankirtoje šokio kūrėjai ruošiasi šokti – ne tik kūnu, bet ir mintimis. Tarptautinės šokio dienos proga leiskime nekasdiene praktika perjudinti įprastą miesto patyrimą: perženkime kasdienės rutinos ribas, šiuolaikiniu ir urbanistiniu judesiu patirkime kiemus, takus, aikštes. Atraskime drauge naujas būvimo rajone teritorijas ir aktyvesnius būvimo mieste būdus.
Vienas Vilniaus miesto šokio teatro benraįkūrėjų ir tarptautinių projektų prodiuseris Laurynas Žakevičius prideda: „Galvojant apie įtrauktį ir meno demokratizavimą, kitaip tariant jo lygiavertišką prieinamumą daugumai bei daugumoje miesto vietų, kūrėjų išėjimias į miesto rajonus bei ėjimas link žmonių atveria galimybei permąstyti save savyje ir save mieste objektų apsuptyje. Tai kartu artina žmogų ir prie kultūros bei meno jam labiau įprastose vietose: teatruose, galerijose, muziejuose.”
Šv. Kristoforo statulėle už visuomenės ugdymą per šokį įvertinti Vilniaus miesto kūrėjai Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius džiaugiasi, kad renginiu visi susirinkusieji galės mėgautis nemokamai.
Programą sudarys dvi dalys: vaikų žaidimai ir patyrimai šokiu, bei paauglių ir suagusiųjų Šnipiškių mikrorajone įvietintos šokio ir kūno kompozicijos.
Vakaro akcentu taps naujausio „Low Air“ šokio spektaklio ištrauka, kuri šį pavasarį pristatoma užsienio scenose: Ukrainoje, Ispanijoje ir Vokietijoje.
Porgramos vieta ir laikas:
16:00–17:00 pradžios taškas: Europos aikštė.
Rajono tyrinėtojai judesiu: Low Air šokio mokyklos hiphopo, breiko ir šiuolaikinio šokio vaikų grupės.
18:00–19:30 pradžios taškas: Europos aikštė.
Rajono tyrinėtojai judesiu: Low Air šokio mokyklos hiphopo, hauso, breiko, waackingo, džiazo, šiuolaikinio šokio ir šiuolaikinio baleto paauglių ir suaugusių grupės.
19:30-20:00 dovana miestui: breiko spektaklio „Vienudu“ ištrauka; Šnipiškių aikštė (Giedraičių-Kintų g. skveras)
Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“ iš dalies finansuoja: Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.